Rörelsevakt+dimmer

Moderator: Telldus

Post Reply
gonz00
Posts: 18
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Rörelsevakt+dimmer

Post by gonz00 »

Min tanke är att via Tellstick Net starta utebelysningen vid solnedgång men neddimmrad. Till detta vill jag ansluta Nexas rörelsevakt och när den blir påverkad ska belysningen slås på till 100%. När man läser bruksanvisningarna till rörelsevakten så går den på tid, så frågan är om man kan få belysningen att gå tillbaka till neddimmrat läge istället för att slockna efter den inställda tiden. Någon som vet om det går att lösa?
etompau
Posts: 2405
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
Location: Skåne

Re: Rörelsevakt+dimmer

Post by etompau »

Ja det ska kunna gå att lösa. Du får använda händelsestyrningsfunktionen och lägga upp två händelser som triggas av rörelsedetektorns till respeketive från-signal.
Till-signalen tänder upp dimmer på 100% ljusnivå. När sedan detektorn skickar en från-signal efter inställd tid, så aktiveras den andra händelsen och skickar ett dim-kommando till din belsyning.
Du måste ha ett vilkor i dessa händleser som förhindrar att de triggas när solen är uppe.
Rörelsedetektorn får inte vara kodad direkt mot din dimmer utan styrning måste ske via Telldus Live.
gonz00
Posts: 18
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Re: Rörelsevakt+dimmer

Post by gonz00 »

Tusen tack:)
Post Reply