WMR-252 bakom brytare med uttag på samma...

Moderator: Telldus

Post Reply
Minglarn
Posts: 31
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

WMR-252 bakom brytare med uttag på samma...

Post by Minglarn »

En fråga, kalla mig dum men fick lite kalla kårar nu när jag installerat 4 st WMR-252 dimmers. Tänkte aldrig på att de kablar som går in i WMR-252 även går vidare till strömuttag under brytaren.

Kan man koppla in dessa iafl eller är det NEJ NEJ!

Det är nämligen så att det går "SVART" & "BLÅ" till WMR-252 och en "BRUN" till strömuttaget. Funkar det eller "dimmrar" man strömutaget oxo? :oops:
etompau
Posts: 2405
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
Location: Skåne

Re: WMR-252 bakom brytare med uttag på samma...

Post by etompau »

Det är normalt att fastråden från väggbrytaren fortsätter nedåt till ett vägguttag så det behöver inte vara ett problem eller fel med din installation.
Är du osäker, så låt en elektriker titta på din installation.

Normalt kan man säga att fastråden är brun, och går in i brytaren och från samma klämma på brytaren vidare ner till ett vägguttag. Från brytaren går sedan en sk tändtråd ut till belysningspunkten. Vägguttaget ska sedan ha en nolledare ansluten, normalt blå färg.
Minglarn
Posts: 31
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Re: WMR-252 bakom brytare med uttag på samma...

Post by Minglarn »

Precis så är det. Två svarta till brytaren och en brun. Den blåa går vidare till ström uttaget. Så jag har kopplat rätt och uttaget "dimmras" inte :D
Skönt, då fick min startströms utbildning i högstadiet rätt. =)
Post Reply