Ny telllstick net-ägare

Moderator: Telldus

Post Reply
Salthatten
Posts: 4
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Ny telllstick net-ägare

Post by Salthatten »

Hej!
Har nu köpt två startpaket Tellstick Net, ett i Sverige för 999 och ett i Finland för € 99 på Clas i sjön. Det funkar kalas, jag kan se temperatur och fuktighet i sommarstugan och slå på och av element. Och hemma så tänds julbelysningarna vid solnedgång och släcks vid soluppgång. Jag övervakar stugan med en D-link-kamera (som inte är kopplad via Tellsstick, utan helt enkelt sitter i routern).
Men nu skulle jag vilja gå ett steg längre och hitta ett brandlarm till stugan som är kompatibelt med Tellstick, eller eventuellt ett brandlarm som kan sättas i routern, oberoende av Tellstick. Fast öppen låga detekteras ju av kameran, som skickar e-post, men rök är osäkert om kameran reagerar snabbt på.

Sen kommer jag att komplettera med Oregon Anywhere väderstation till våren, med regnmätare och vindmätare, som ju ska vara kompatibelt med Tellstick. Några erfarenheter av Oregon kopplat till Tellstick Net?
GOKAR
Posts: 39
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Re: Ny telllstick net-ägare

Post by GOKAR »

Hej
Har hittat ett brandlarm på ebay som jag har fått att fungera med Tellstick Net och installerat 2 st hemma och en i stugan, har pro abonnemang så jag har konfigurerat dom så jag får ett SMS-popup om den larmar.
Kolla på denna: http://www.ebay.com/itm/111497928746?_t ... EBIDX%3AIT
Kolla denna tråd där jag skrivit om hur den kodas: http://www.telldus.com/forum/viewtopic. ... arm#p29651
Lycka till med utbyggnaden av dina Tellstick.
Post Reply