Installation Tellstick net

Moderator: Telldus

Post Reply
richardtenggren
Posts: 1
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Installation Tellstick net

Post by richardtenggren »

Hej, har skaffat en Tellstick Net åt far och tänkte installera den igår, men tyvärr får jag det inte att fungera. Den dyker inte upp i hans router (Dlink Dir-655) och det hjälper inte att reservera en ip åt Mac:adressen i routern heller. Så jag började kolla på lamporna som det står om på aktiveringssidan och där nämns nätversuttagsleds och sidoleds, men vi har bara lampor som blinkar på nätverksuttaget? Sidorna har inget blinkande leds?

För att testa om det är routern som krånglar mot Tellsticken testade jag nyss att köra den direkt på modemet utan router, men det fungerar inte heller. Jag har sedan testat att brygga min anslutning i mac:n till tellsticken utan något resultat.
Det enda jag lyckades med då var att få anslutning via ftp när jag läste om att uppdatera firmware? Är det fel på våran tellstick?
etompau
Posts: 2405
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
Location: Skåne

Re: Installation Tellstick net

Post by etompau »

Om ingenting lyser på din Net så låter det som ett hårdvarufel. Net:en ska blinka rejält på sidorna vid uppstart och du ska ha två lysande lysdioder i nätverksuttaget när enheten är spänningssatt.
Så om allting är släckt och du inte får nätverksindikatorn i din router att lysa när Net är ansluten så är antingen nätdelen defekt eller själva Net-burken.
Sedan skriver du att du kan nå enheten via FTP, som då skulle betyda att enheten är spänningssatt och kan nås via lan-uttaget.
Jag skulle inte ha bråkat så mycket med en helt ny enhet, utan fått den utbytt. En Net ska vara en plug&play-grej helt enkelt.
Bjorrn
Posts: 22
Joined: Fri Mar 17, 2023 9:45 am

Re: Installation Tellstick net

Post by Bjorrn »

Jeg fikk ikke kontakt med min Net da jeg brukte kabelen som fulgte med (flat kabel, ikke rund).
Byttet til en annen kabel jeg hadde og fikk den opp i live med en gang..
Eaton Xcomfort, Tellstick Net, Nexa, Oregon værstasjon. Store planer for en nettside for værstasjonen hvs ikke noen andre snart leverer den tjenesten med public view av sensordata..
Post Reply