Page 1 of 1
NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by mok
Installerade precis 2st LCMR-1000 här hemma och vill nu koppla det mot min Telldus Live.
Lyckas dock inte. Nån som har gjort detta?
Jag trycker på knappen på min LCMR-1000 så den blinkar och i Live lägger jag till Nexa och väljer "självlärande on/off". Men får inte dom att koppla ihop se.
Väljer jag eller göt jag nått tokigt?
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by etompau
Inga problem. Den fungerar som alla andra kompatibla nexa-mottagare.
Det räcker med att du sätter den i inlärningsläge och skickar ett till-kommando, så ska den kvitterar upplärningen och vara klar för användning.
Prova med att radera hela minnet i den (tryck och håll inne inlärningsknappen, därefter släpp och tryck igen). Även om det är långsökt att mottagarnas minne skulle vara fullbelagt kan du ju testa att tömma minnet.
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by mok
Jag testade att redera minnet igår på den men ingen större framgång efter detta.
För visst skall man hålla in knappen i ca 5 sekunder så den hamnar i inlärningsläge? Lampan blinkar då.
Och mina val i Telldus Live när man lägger till enheten ser korrekt ut?
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by etompau
5 sekunder låter som lång tid, du riskera då att hamna i raderingsläget.
Trycka bara kort på knappen, när dioden blinkar, trycker du på "tänd lamp-ikon" i Telldus Live. Du skickar då ett till-kommando till enheten, som förhoppningsvis kvitterar upplärningen med två klick i reläet.
Ska vara svårt att misslyckas med.
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by mok
Tyckte jag fick hålla ner knappen i 5 sekunder för att det skulle blinka men som du säger klickar man kort där så raderar den ju minnet.
Kanske är det så simpelt jag håller nere för länge får testa att bara klicka snabbt. Men jag lägger upp enheten först och bara klickar på tänd? Jag skall inte ta lära upp eller söka enhet eller vad det nu sytår när man lägger till enheten?
Tack för svar.
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by etompau
Du kan inte söka efter en mottagare, det är tekniskt omöjligt. Bara se till att du har lagt upp den i Live, då som en självlärande mottagare.
Sätt mottagaren i upplärningsläge med ett kort tryck på mottagarens knapp, direkt därefter trycker du på tänd lamp-ikonen i Live. "Lär-upp-knappen gör samma sak som till/tänd-lamp-ikonen, dvs skickar en till-signal till mottagaren.
That's it.
Re: NEXA LCMR-1000 mot Telldus Live
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by mok
Tack för hjälpen.
Visst var det så simpelt att jag helt enkelt höll nere knappen för länge. Trodde eftersom den började blinka då att man var i rätt läge.
Men med en kort tryckning funkade det bättre. Så nu funkar mina lampor
