Page 1 of 1

Tellstick, WeMo, Fibaro, Vera?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by NoidPurity
Hej,

Jag har inte köpt något "Smart hem paket" ännu och har svårt att bestämma mig.
Tellstick verkar ju helt klart roligast medan det verkar finnas en del snygga lösningar för Vera och Fibaro.
WeMo vet jag inte, bara Belkins egna prylar som fungerar med det va?

Jag ska inte ha jättemycket saker, då jag bor i en lägenhet, så det känns ju som Tellsticklösningen är mest prisvärd.

Men har Tellstick Net stöd för "återkoppling" så att säga, att om man släcker lampan remote, så kan man verkligen lita på att den är släckt?
Går det även att köra Z-wave enheter till en Tellstick Net?

Mvh,
Noid

Re: Tellstick, WeMo, Fibaro, Vera?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by etompau
Inga prylar på 433 MHz-bandet har tvåvägskommunikation. Sällan något problem för okritisk utrustning som belysning etc.
Har man ex. värmesystem/pumpar så går det att göra en lösning med tvåvägskommunikation, kräver dock en extra sändare vid respektive mottagare
och hjälprelä.

Dagens olika Tellstick har inget stöd för Z-wave.
Nya grejor ligger i pipen.
http://developer.telldus.com/blog/2015/ ... comment-17

Notera att Z-wave har en helt annan prisbild på mottagarna, kanske tre gånger så dyra som 433 MHz-grejorna.

Re: Tellstick, WeMo, Fibaro, Vera?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by NoidPurity
Tack för svar.

Aa, jag såg det när jag kollade runt nu, riktigt dyrt med Z-wave för tillfället.
Hittade någon "Zipabox Duo" som hade för både Z-wave och 433, men ja, som sagt, väldigt dyrt och känns inte som det är värt det för min användning.

Tack för info.

Re: Tellstick, WeMo, Fibaro, Vera?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by krambriw
riktigt dyrt med Z-wave för tillfället
Produkter för z-wave har redan funnits tillgängliga från olika leverantörer på marknaden sedan ett par år tillbaka och jag har inte kunnat se någon egentlig priskonkurrens värd att nämna. Jag tror vi kommer få vänta ett bra tag till innan det eventuellt sker (kan vara möjligt att licenskostnaderna för Z-Wave är såpass höga att detta sätter ribban...), beror mycket på hur de större aktörerna (läs Clas Ohlsson, Kjell & Company mfl) lyckas prispressa sina leverantörer