Page 1 of 1

Är det möjligt att pulsa alla sorters RF signaler?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by Mikkel Öhrman
Förutom att sända signaler till fjärrströmbrytare, kan man ändra frekvensen på RF signalerna som tellsticken sänder ut? Idén är att kunna använda den till att styra andra saker genom en RF/IR omvandlare, och då lyckas hitta rätt RF frekvens som blir tolkad till korrekt IR frekvens av omvandlaren, är detta möjligt eller är jag låst vid pulsarna som är till fjärrströmbrytarna?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by micke.prag
Du kan inte ändra frekvens TellStick sänder på. Den är fast på 433,92MHz. Dock kan du styra signalen rätt väl.
Dock förstår jag inte vad du vill göra? Vill du styra IR-produkter med en TellStick genom en Rf->Ir omvandlare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by Mikkel Öhrman
Trots den otroligt dåliga grammatiken så förstod du mig, precis det jag vill göra, tänkte inte ändra frekvensen utan signalen. Precis som du sa: Tellstick -> RF/IR omvandlare -> mottagare (i mitt fall en pellets kamin).

Tror du detta är uppnåeligt? (dock så vet jag inte riktigt vilken frekvens RF ligger på vid den RF/IR omvandlaren jag tittar på.)

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by micke.prag
Vilken Rf/Ir omvandlare tittar du på?

Endel folk på andra forum har haft okej resultat med en sådan här:
http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... d=23610263
Dom har dock använt den tvärt om. D.v.s. styrt rf-mottagare med en ir-fjärrkontroll.