Page 1 of 1
Säkerhet
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by dantam
Hej
Är det korrekt uppfattat att radiotrafiken mellan Tellstick och diverse mottagare är helt okrypterad och de flesta protokoll som används (t ex Nexas Code Switch) har ett lågt antal kombinationer vilket gör att man lätt kan styra andras mottagare om man skulle få för sig att göra det?
Inte för att jag tänker styra andras mottagare... jag vill bara ha koll på vilka säkerhetsrisker som finns så att man t ex inte bygger ett trådlöst larmsystem som bygger på osäker kommunikation.
/Daniel T
Re: Säkerhet
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by KungenAvPeking
Det är rätt, inga större problem att styra grannens mottagare om man känner för att testa fram vilken "kod" han har på sin mottagare...
De gamla mottagarna, med kodvred, hade oftast 4 "huskoder" och 3 "enhetskoder", vilket ger 12 olika kombinationer.
Med de nya självlärande finns det betydligt fler koder (65 miljoner?) men det skickas okrypterat, så vem som helst kan lyssna av, med t.ex den kommande Tellstick DUO, och dels se i klartext vilka koder som skickades, dels skicka samma koder själv.
Tellstick är med andra ord inte lämpat för larmapplikationer utan mest att styra "ickekritiska" saker, typ lampor, fläktar odyl.
Re: Säkerhet
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by micke.prag
KungenAvPeking har helt rätt. Denna tekniken lämpar sig inte till säkerhetsprodukter.
Det gamla Nexa "code switch" har dock 256 kombinationer. Alla motagare kan däremot inte ställas in på alla koder. 256 är fortfarande väldigt lågt antal och det går snabbt att testa genom alla.
Self learning har 65 miljoner kombinationer så att testa alla är inte praktiskt möjligt men det går att lyssna med en TellStick Duo.
Re: Säkerhet
Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by dantam
Jag förstår! Huvudsaken man vet vad som gäller så kan man ju anpassa sig efter det. Tack för bra svar! Skulle vara fint ifall det kom en säker standard också. De första W-LAN:en var ju icke-krypterade som standard men direkt de började bli var mans egendom förstod folk ganska snart att det inte var hållbart i längden. Utvecklingen med att styra el via datorn lär ju inte gå bakåt... men det går förvånandsvärt långsamt. När jag såg Telldus grejor tänkte jag "äntligen"

Bra jobbat!!
/Daniel