Page 1 of 1

Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by sonomats
Hej!
Jag har ännu inte skaffat Tellstick Duo. Vill bara kolla om man kan göra det jag tänkt mig. Har tittat igenom forumet efter svar, men de flesta av er är så väldigt avancerade så jag förstår nästan inte vad skriver (C+, moduler, API... o.s.v.).

Jag undrar om följande scenario går att lösa med Tellstick Duo och någon av de kompatibla mjukvarorna som de flesta här inne använder:
En rörelsedetektor på utsidan av mitt hus detekterar en rörelse och skickar signal till Tellstick Duo. Tellstick Duo vidarebefordrar signalen till i förväg bestämda mottagare. En av mottagarna ska fås att blinka i valfritt tempo (ex. 1Hz). Rörelsedetektorn ska tända olika mottagare på olika tider.
Detta kräver, vad jag förstår, att rörelsedetektorn skickar signalen till Tellstick Duo med en särskild kod och att Tellstick Duo i sin tur skickar signalen vidare med en annan kod för att rörelsedetektorn inte ska tända mottagarna på egen hand?

Jag har tänkt att använda mig av Nexas trådlösa produkter.

Tror säkerligen att det går att lösa, men jag kan bara inte luska ut det på forumet på egen hand... Men nån av er fantastiskt fantasifulla programmeringsentusiaster kanske har en lösning som till och med jag förstår? :-)

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by hekj
Du kan använda NexaHome, men blir tvungen att skapa några bsh filer med if/then/else, kolla i manualen efter BeanShell exempel.
http://nexahome.se/manual/index.html#Topic53

/Henrik

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by MartinV
...eller Switch King.

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by sonnyboy
Hej Sonomats.

Jag använder mig av detta hemma, Rörelsedetektor -> Tellstick Duo -> Strömbrytare.
Det enda som jag har problem med är att Rörelsedetektorn byter "id" ibland heter den O5 och ibland O1.
Men det är inga stora problem det är bara att göra 2 datakällor som läser av deckaren.
Plus att Duon har ibland svårt att få signalen från deckaren, jag har min dator ca 6 meter från deckaren.
Huset har träväggar så jag tycker inte det ska vara ett problem.

Jag kör Switch King..
// Sonny

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by sonomats
Tack ska ni ha! Jag testade först NexaHome, men bsh filer med if/then/else och BeanShell var lite för mycket grekiska för min del. :-) Sen laddade jag hem SK vars GUI kändes lättare att hantera, men har ännu inte provat med rörelsedetektorn.
Jag ska förstås välja "Ny datakälla", men redan vid steg 2 tar det stopp.

@sonnyboy: Har du tid och lust att förklara hur du få en datakälla att läsa av detektorn?

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by MartinV
@sonomats: Om du har laddat hem senaste Switch King via Switch Kings webbplats så har du installerat en version som inte stödjer Duo. Nästa version av Switch King finns just nu i betaversion och kommer att släppas skarp först efter att vi har bekräftat att det rullar på som det ska i den nya version av Telldus Center som Telldus troligen släpper inom kort. I "Steg 2" får du - om du har en Duo - välja på att använda Duon som datakälla. I den version som du har finns inte detta alternativ.

(Betaversionerna av Switch King är tillgängliga för de som anmäler sitt intresse: http://www.switchking.se/sv/component/c ... aermar-sig)

Re: Rörelsedetektor -> Tellstick -> Strömbrytare?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by sonomats
Tack för den förklaringen MartinV!
Då kan jag återgå till att känna mig normalbegåvad igen. :-) Och invänta nästa version av SK.