Page 1 of 1

Hur lyssna på "Oregon Scientific BAR 386" (Clas Ohlson)?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by jlund
Hej!

Jag råkade införskaffa en BAR 386 på Clas Ohlson som kommunicerar på 433 MHz. Finns det möjlighet att få Tellstick Duo att läsa temperaturer från den?
http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... =165056521

Hur brukar man göra för att få Telldus att lyssna på trådlösa väderstationer? Finns det något program för att avlyssna kommunikationen och bygga egna stöd för produkter som det inte finns färdigt stöd för i mjukvaran.

Mvh Jan

Re: Hur lyssna på BAR 386 från Clas Ohlson?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by jlund
Tydligen finns det ingen möjlighet att lägga till egna modeller/protokoll enligt http://developer.telldus.com/ticket/90.
Men jag tycker dokumentationen är bristfällig när det gäller mottagning av signaler med Tellstick Duo. Det vore bra med en sida där man beskriver tillvägagångssättet för att exempelvis konfa upp temperaturmätare. Jag har inte hittat någon sådan information. :roll:

Re: Hur lyssna på "Oregon Scientific BAR 386" (Clas Ohlson)?

Posted: Fri Mar 17, 2023 9:45 am
by micke.prag
Vi har ännu ej stöd för den typen av temperaturgivare.
Sensorer från Oregon är dock det vi har mest information om och vi kommer utöka utbudet för först.